How to rent a an apartment and rest assured – 6 rules

How to rent a an apartment and rest assured – 6 rules

21.03.2022  / Zofia Trzeszkowska   Każdy kto planuje wynająć mieszkanie życzy sobie by znalazł się odpowiedzialny i uczciwy najemca, który zadba o nieruchomość, a z drugiej strony nie będzie za bardzo angażował właściciela. Niestety nie zawsze rzeczywistość idzie w parze z oczekiwaniami. Dzieje się tak, gdyż w wielu przypadkach strony zupełnie inaczej postrzegają pewne kwestie. Dla niektórych uregulowanie spraw finansowych z kilkudniowym opóźnieniem czy urządzanie hucznych przyjęć w godzinach nocnych nie jest niczym niestosownym. Zazwyczaj w takich przypadkach dochodzi do konfliktu między stronami, a tym bardziej, jeśli pewne sprawy nie zostały wcześniej uregulowane. Zatem jeśli decydujesz się by wynająć nieruchomość i nie do końca wiesz na co zwrócić uwagę to zapoznaj się z poniższymi zasadami, które powinny pomóc Ci uniknąć niepotrzebnych problemów.  
  1. Umowę najmu zawrzyj w formie pisemnej – zdarzają się sytuacje, że ludzie dogadują się między sobą bez podpisywania umowy, która wówczas wyjadę się zbędna. Pamiętaj, że spisanie pewnych ustaleń nie zajmuje dużo czasu, a ma za zadanie uchronić dwie strony przed niepotrzebnymi niedopowiedzeniami, tak by każdy czuł się bezpiecznie.
  2. Rozlicz się z urzędem skarbowym – wynajem mieszkania jest alternatywą do zasilenia domowego budżetu. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem dochody z tytułu wynajmu podlegają opodatkowaniu.
  3. Zwróć uwagę na płatność – pilnuj by najemca przestrzegał ustalonego terminu płatności. Jeśli raz zbagatelizujesz opóźnienie bez wcześniejszego usprawiedliwienia to jest to sygnał dla najemcy, że nie zależy Ci na rozliczeniu.
  4. Przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy – przy przekazaniu mieszkania nie skupiaj się jedynie na spisaniu stanu liczników. Warto spojrzeć na sprawę szerzej – określ stan mieszkania, jego wyposażenie, uwagi odnośnie kluczy oraz wszystkie kwestie, które strony chciałby przelać na papier.
  5. Reaguj na zgłoszenia – jeśli najemca informuje Cię, że coś się dzieje np. są jakieś zacieki to reaguj w miarę możliwości dość szybko. Po pierwsze możesz uchronić się od gorszych problemów, a po drugie dajesz sygnał, że sprawa nie jest Ci obojętna.
  6. Oddaj kaucję – przy podpisaniu umowy zwyczajowo najemca przekazuje wynajmującemu kaucję. Zgodnie z przepisami jest ona zwrotna, więc jeśli najemca nie ma wobec ciebie finansowych zobowiązań to oddaj ją do 30 dni od dnia zakończenia umowy.