Czy wiesz co oznacza „odrolnić działkę”?

Czy wiesz co oznacza „odrolnić działkę”?

Szukając działki, na której chcielibyśmy wybudować nasz wymarzony dom, często zastanawiamy się czy jest ona „odrolniona”. Pojęcie „odrolnienie” jest często błędnie interpretowane i niepotrzebnie wywołuje w nas emocje.
Wybierając działkę zawsze najpierw sprawdzamy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Robimy to zawsze „u źródła” czyli urzędzie miasta lub gminy – w zależności od położenia działki.

Plany miejscowe zmieniają się, czasami są uchylane, więc przed podjęciem tak ważnej decyzji należy potwierdzić przeznaczenie działki.
Przeznaczenie działek na cele nierolnicze (jak i na cele nieleśne) dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Podczas skomplikowanego procesu tworzenia nowego planu, przeznaczenie pod zabudowę gruntów rolnych klas I-III następuje po uzyskaniu zgody ministra.
Po zakupie działki, która w planie miejscowym przeznaczona jest pod zabudowę, w otrzymanym wypisie z rejestru gruntów nadal będziemy mieli zapis „ grunty orne”, „łąki” albo „pastwiska”.

Nie oznacza to, że jest błąd lub ktoś nas oszukał! Taki zapis będzie widniał dopóki nie złożymy wniosku do starostwa powiatowego o wyłączenie działki z produkcji rolniczej.

Powyższy wniosek składamy przed samym pozwoleniem na budowę.
Zatem, podsumowując proces ”odrolnienia” działki składa się z kilku niezależnych etapów i warto o nich pamiętać jeżeli zamierzamy rozpocząć budowę dom.

Dodam, że powyższy temat został tu przedstawiony w bardzo schematyczny i uproszczony sposób.

Zainteresowanym polecam lekturę ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
A jeżeli masz pytania dotyczące ” odrolnienia działki” lub inne ” gruntowe” wątpliwości to pisz lub zadzwoń ! Chętnie odpowiemy!

Autor:  Izabela Kowoll