Koniec naklejek kontrolnych i kart pojazdu

Koniec naklejek kontrolnych i kart pojazdu

Autor: Patrycja Szafarczyk

 

Koniec naklejek kontrolnych i kart pojazdu

Czy odklejenie naklejki jest dobrowolne? czy wpłynie to na likwidację szkód przez
Towarzystwa Ubezpieczeniowe? Czy grożą nam mandaty za nieodklejone naklejki?

Od 4 września 2022 przestaną być wydawane nowe naklejki kontrolne naklejane na szybę
samochodu oraz karty pojazdu.

Oznacza to, że właściciele pojazdów będą mogli zerwać dotychczasowe naklejki.

Czy obowiązkowe jest ich zerwanie? Jak odniosą się do tej sytuacji ubezpieczalnie?

Eksperci WARTY powołując się na serwis moto.pl informują, że odklejenie naklejki jest dobrowolne, czyli każdy kierowca, jeśli zechce, będzie mógł nadal z nią jeździć. Co więcej, po kolejnej rejestracji pojazdu dopuszczalna będzie również sytuacja, w której numer na tablicach rejestracyjnych różniłby się od numeru na naklejce. I taka naklejka nie będzie mogła być podstawą do odmowy ubezpieczenia pojazdu przez towarzystwo ubezpieczeniowe. To wszystko dlatego, że naklejka straci ważność urzędową, czyli stanie się takim samym elementem, jak dowolna inna naklejka przyczepiona do auta przez kierowcę. Nie brakuje jednak interpretacji mówiących o tym, że po 4 września 2022 roku po przerejestrowaniu pojazdu połączonym ze zmianą numeru rejestracyjnego pozbycie się nieaktualnej naklejki powinno być obowiązkowe. Do takiego stanowiska przychyla się część mediów motoryzacyjnych.

Jaki jest punkt widzenia Towarzystw?
Zmiana w przepisach nie wpłynie na procesy obsługi klientów ani w zakresie dystrybucji ubezpieczeń ani w przypadku likwidacji szkód.

Zmiany mają pozytywny aspekt dla kierowców: znikną koszty wydania karty pojazdu i naklejki. Na rządowym portalu gov.pl czytamy, że dzięki zmianie przepisów właściciele pojazdów oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego (np. sprowadzonego z zagranicy) kwotę 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych – 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

Teraz ciekawostka

Jest jedna sytuacja, w której kierowca otrzyma mandat za jazdę z naklejką kontrolną. Otóż, jeśli po 4 września postanowi on przenieść naklejkę w inne miejsce, to kara grozi mu w przypadku, gdy w nowym umiejscowieniu naklejka negatywnie wpłynie na widoczność podczas jazdy. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń (wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom), pozwalając funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 zł do 3000 zł.

Podsumowując:
Nie jest koniecznym zerwanie naklejki po 4.09, jeżeli zapomnisz to zrobić nie będzie to mieć negatywnych skutków.
Jednak warto zerwać ją chociażby dla zamknięcia sprawy i uniknięcia nieporozumień lub pytań.

Obserwuj nasz funpage – 4.09 przypomnimy o zerwaniu naklejki !