Zakup nieruchomości na kredyt KROK PO KROKU

Zakup nieruchomości na kredyt KROK PO KROKU

Zakup nieruchomości na kredyt KROK PO KROKU

 

Transakcje kredytowe na rynku wtórnym obejmują kilka ważnych etapów i konieczne jest przygotowanie niezbędnych dokumentów. W tym artykule  krok po kroku przedstawimy  proces zakupu nieruchomości z rynku wtórnego na kredyt hipoteczny.

Zakup nieruchomości pod hipotekę, czy to wybudowanego przez dewelopera mieszkania, czy też mieszkania z drugiej ręki, to złożony, czasochłonny i wieloetapowy proces. Prawda jest jednak taka, że ​​przy zamykaniu transakcji przez rynek wtórny liczba dokumentów wymaganych do wnioskowania o pożyczkę jest znacznie mniejsza. Nieruchomość „używana” posiada księgi wieczyste i hipoteczne oraz spełnia kryteria samodzielności mieszkaniowej.

 

Proces zakupu nieruchomości na kredyt na rynku wtórnym krok po kroku krok

Pierwszym krokiem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest samodzielne zebranie wymaganych składek. Zalecany jest wkład w wysokości 20%, ale kilka banków może uzyskać pieniądze na zakup własnego M z 10% wkładem i  ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

 

Krok 2. Przed rozpoczęciem poszukiwania wymarzonej nieruchomości zgłoś  się do specjalisty ds. kredytów, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Każdy bank będzie inny, a eksperci podpowiedzą Ci, które banki wyliczą to najlepiej dla Ciebie. Bądź w stałym kontakcie z doradcą i informuj go o dalszych krokach. Kontakt z ekspertem jest oszczędnością czasu i co najważniejsze wybiera on dla nas wśród ofert kilkunastu banków. Pamiętajmy, że jest to osoba działająca dla nas, nie dla danego banku.

 

Krok 3. Znając poziom naszej zdolności poszukiwania stają się przyjemniejsze, zapoznajemy się tylko z ofertami dobranymi do naszego budżetu. Nie tracimy czasu na te,  na które nas po prostu nie stać. Nie ma nic bardziej irytującego niż wybór nieruchomości, zobaczenie siebie już tam mieszkającego a potem rozczarowanie ponieważ banki nie przydzielą nam tak wysokiego kredytu. Pamiętaj, że zakupione mieszkania czasami wymagają remontu i umeblowania, co może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Uwzględnij te kwoty w poziomie swojej zdolności. Banki mogą finansować remonty mieszkań, ale tylko do elementów stałych, które faktycznie zwiększą docelową wartość nieruchomości po zakończeniu inwestycji, takich jak białe instalacje, remonty kuchni, podłogi, malowanie/tynkowanie ścian i odwrotnie, nie będą finansować zakup mebli, RTV lub AGD (tj. ruchomości).

 

Krok 4. Podpisz umowę przedwstępną, zbierz dokumentację wymaganą przez bank dotyczącą Twojej sytuacji finansowej oraz nieruchomości – w tym kroku znów wracamy do eksperta kredytowego, który wybierze najkorzystniejszą ofertę/y dopasowaną już szczegółowo do danej nieruchomości na podstawie otrzymanych dokumentów. On również wskaże jakie dokumenty będą wymagane.

 

Krok 5. Wypełnij kompletną dokumentację potrzebną do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Pamiętajmy, że każdy bank ma swoje procedury. Dzięki współpracy
z ekspertem oszczędzamy czas i stres przy wypełnianiu wniosków i formularzy. Ważne, złożyć wnioski do kilku banków jednocześnie aby zwiększyć szanse na otrzymanie pozytywnej weryfikacji oraz skrócić czas wnioskowania o kredyt.

 

Krok 6. Po pozytywnym zakończeniu kroku 5 – wybierz najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego wśród otrzymanych pozytywnych decyzji.

 

Krok 7. Podpisz umowę kredytową z wybranym bankiem.

 

Krok 8. Podpisujesz wraz ze zbywcą mieszkania umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego.

 

Krok 9. Notariusz ustanawia w akcie hipotekę na rzecz banku i w Twoim imieniu opłaca podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych jeżeli dotyczy. Pobiera od Ciebie odpowiednią na ten cel kwotę.

 

Krok 10. Ponownie wybierasz się do banku, tym razem z aktem notarialnym, na podstawie którego bank uruchamia kredyt i przelewa odpowiednią kwotę stronie sprzedającej.

 

Krok 11. Po wpłynięciu środków na konto sprzedającego pozostał już tylko jeden krok. Przekazanie nieruchomości. W tym momencie możemy już tylko pogratulować i życzyć wiele szczęścia!

 

Jesteś na etapie poszukiwania kredytowania? Zachęcamy do współpracy, nasz ekspert kredytowy przeprowadzi Cię przez zawiłości całego procesu szybko a co najważniejsze skutecznie!

Pamiętaj, taka usługa nie jest dodatkowo płatna, a będziesz mógł poczuć się pewnie.