Dlaczego Ty i Twój dom potrzebujecie Declutteringu?

Dlaczego Ty i Twój dom potrzebujecie Declutteringu?

28.04.2022

Autor: Natalia Kamińska

Czym jest Decluttering? To angielskie pojęcie oznacza ”odgracanie”, uporządkowanie poszczególnych sfer w domu lub mieszkaniu. Polega na umiejętnym poukładaniu i posortowaniu rzeczy które mamy w naszym mieszkaniu. To również eliminacja rzeczy niepotrzebnych poprzez oddanie lub sprzedaż.

W każdym domu są rzeczy niepotrzebne, ubrania w których nie chodzimy, bibeloty które zagracają naszą przestrzeń.

Lubimy się otaczać przedmiotami, które trzymamy ze względów sentymentalnych, lub gdy myślimy,  że kiedyś jeszcze się nam przydadzą. Upychamy rzeczy za drzwiami, w garażu, piwnicy lub na strychu..

Wiemy, że przedmioty tam są, chociaż schowane, to i tak powodują u nas stres.

Już czas wyeliminować ten ciężar, poprzez dojście do korzeni, dlaczego otaczamy się niepotrzebnymi rzeczami ?

  • Nie jesteś pewny czym jest bałagan i jak sobie z nim radzić?

 

Istnieje cienka granica pomiędzy zdecydowaniem co jest nam potrzebne a co nie. Czasami coś może być cenne, lecz nie być przydatne. Lub myślisz, że będziesz jeszcze tego potrzebował w przyszłości. Poniżej kilka pytań na które powinieneś sobie odpowiedzieć czy masz zagracony dom:

  1. Czy ten przedmiot jest użyteczny?
  2. Czy czerpiesz radość z patrzenia na ten przedmiot?
  3. Czy jesteś skłonny naprawić ten przedmiot gdy jest zepsuty?
  4. Czy czuję się winny oddając lub pozbywając się tego przedmiotu?

 

  • Nie wiesz, jak długo trzymać rzeczy?

Często nie wiemy, jak długo trzymać rzeczy, których już nie potrzebujemy lub nie używamy. Ubrania, które już są niemodne, znoszone, niepasujące – oddajmy lub wyrzućmy. Jeżeli chodzi o przechowywanie rzeczy sentymentalnych lub prezentów, to starajmy się zachować jedynie znaczące dla nas przedmioty, które mają duża wartość emocjonalną. Jeżeli chodzi o przechowywanie dokumentów, to warto się dowiedzieć jak długo trzymać dokumenty, które zapychają nasze szafki.

  • Potrzebujesz strategii przechowywania

Przechowywanie może nas przerosnąć. Możemy nie mieć wystarczającej ilości miejsca, lub odpowiednich pojemników aby umiejętnie przechowywać różne przedmioty. Przedmioty pozostawione luzem, mogą się zniszczyć, lub zmienić się w bałagan. Poznanie wskazówek dotyczących prawidłowego przechowywania rzeczy pomaga w procesie oczyszczania.

  • Kupujesz rzeczy których nie potrzebujesz

Kto z nas nie lubi kupować? Zwłaszcza na przecenach i po okazyjnych cenach. Nawet nie wiemy kiedy zbieramy coraz to nowe rzeczy, które nie są nam potrzebne. Możesz przez to nieumyślnie zaśmiecać swój dom, a nowy przedmiot zostanie odrzucony na bok, nieużywany. Poniżej dwa wzorce myślowe, które pomogą w ograniczeniu tego problemu:

  1. Jeśli nie masz od razu pomysłu jak wykorzystać przedmiot w wyprzedaży lub komu go dać w prezencie, nie kupuj go.
  2. Jeżeli masz już podobny przedmiot, lub ubranie, nie kupuj go tylko dlatego, że jest po okazyjnej cenie

Pamiętaj, że uporządkowanie i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów oczyści naszą sferę życiową, sprawi, że będzie nam się żyło lepiej i efektywnej.

Nie pozwalaj, żeby zagracenie powodowało u Ciebie stres i niepokój.

Jeżeli wiesz, że potrzebujesz pomocy, zwróć się do profesjonalisty, ekspert declutteringu pomoże uporządkować i posortować Twoje 4-kąty.