Zakup mieszkania w 10 krokach

Zakup mieszkania w 10 krokach

22.03.2022 / Zofia Trzeszkowska

 

 

 

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych życiowych decyzji. Powinna być przemyślana zarówno pod kątem obecnych i przyszłych potrzeb, ale i możliwości finansowych. W większości przypadków mamy do czynienia z klientami, którzy nie dysponują gotówką i decydują się na współpracę z doradcą finansowym w celu skorzystania z kredytu hipotecznego.

 

Wybór odpowiedniego mieszkania: to jeden z kluczowych elementów układanki. Poszukiwania podyktowane są zazwyczaj różnorodnymi  preferencjami. Możemy skorzystać ze znanych portali i szukać na własną rękę lub z usług biura nieruchomości. Wiele osób pomija to rozwiązanie, gdyż nie chcą się narażać na dodatkowe koszty, a prawda jest taka, że może nam to znacznie ułatwić życie. Zaoszczędzamy dzięki temu czas, a przy tym mamy gwarancję bezpiecznej transakcji.

 

Weryfikacja mieszkania: kiedy znajdziemy już nasze wymarzone „gniazdko” warto sprawdzić je pod względem technicznym i prawnym. Jeśli korzystamy z pomocy naprawdę profesjonalnego biura nieruchomości to obie te kwestie zostaną rzetelnie zweryfikowane, więc nie musimy się obawiać. Jeśli natomiast działamy indywidualnie to należy zapoznać się z stanem prawnym mieszkania (weryfikacja księgi wieczystej) oraz dzięki uprzejmości fachowca dokonać jego analizy technicznej.

 

Sprawdzenie zdolności kredytowej: w tym przypadku najlepiej udać się do profesjonalisty, czyli dorady finansowego, który krok po kroku przedstawi nam cały proces, przeanalizuje zdolność kredytową pod kątem wielu banków, gdyż w każdym trzeba spełnić inne warunki.

 

Podpisanie umowy przedwstępnej: po pozytywnej weryfikacji kredytowej możemy podpisać umowę przedwstępną, która daje nam gwarancję, że mieszkanie jest dla zarezerwowane do czasu pozytywnej decyzji w banku, a dokładniej ostatecznego aktu notarialnego. Zostaje w niej określona kwota zadatku oraz terminy dotyczące podpisania właściwej umowy kupna mieszkania. Warto wynegocjować realne daty. Często cała procedura związana z kredytem zabiera ok. 2-3 miesiące, a zadatek w obliczu niewywiązania się z postanowień umowy przepada. Oczywiście w przypadku kupna mieszkania za gotówkę na tym kroku można zakończyć całą procedurę, podpisując umowę zakupu przed notariuszem.

 

Złożenie wniosku kredytowego: po podpisaniu umowy przedwstępnej wracamy ponownie do doradcy kredytowego by złożyć wniosek w banku razem z odpowiednimi dokumentami.

 

Wizyta u notariusza: po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, możemy umawiać wizytę u notariusza. Podpisanie aktu notarialnego jest równoznaczne z przejściem własności nieruchomości na nas. W umowie wyszczególnione są m.in.: terminy wypłacenia środków przez  bank oraz przekazania kluczy.

 

Uruchomienie kredytu i przekazanie kluczy: z aktem notarialnym udajemy się do banku, który uruchamia kredyt. Kiedy środki finansowe są na koncie byłego właściciela dochodzi do przekazania kluczy.